14 Ekim 2009 Çarşamba

Argo ve küfür

Küfür (sövgü) sözcükleri, kadını erkekten aşağı gören, erkeğin kadın üzerindeki hakimiyetini savunan ataerkil kültürün yansımalarından başka bir şey değildir.

Kadının cinsel ilişkideki rolünde aşağı, alçak, kötü, ayıp bir şey yaptığını ima eden bir sürü sövgü sözcüklerimiz var. Hele ki doğrudan karşınızdakinizin annesine veya başka bir kadın yakınına sövüyorsanız içinizdeki ataerkil canavarın hala yaşadığını bilmelisiniz.

A..a koyayım, g...e sokayım, bi tarafını s...m gibi sözcükler toplumsal bilinç altında erkeğin cinselliğinin, kadının cinselliğinden üstün görüldüğünü, kadının cinselliğinin onun utanmasını gerektiren, onu aşağılatan bir şeymiş gibi görüldüğünü gösteriyor. Cinselliğin erkeğin kadını aşağılamasının ve ondan üstün olmasının bir yoluymuş gibi algılandığını sembolize eder.

O.u çucuğu ve p.ç gibi sövgüler de hiçbir suçu olmayan bir çocuğun sırf annesinin/babasının 'suçu' (ne kadar suçtur orası da tartışılır) yüzünden utanç içinde olması gerektiğini, aşağılık biri olduğu kanısını yansıtır.

İbne vs. tarzı söcükler de ataerkil bilinç altındaki eşcinsellerin aşağılık insanlar olduğu düşüncesini yansıtır.

Bunlar sadece birer sözcük, öfkelendiğimizde söyleriz rahatlarız diye de kendinizi savunmayın. Ataerkil kültürden bağımsız sövgü sözcükleri yaratın kendinize. Yaratıcı olun biraz.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Şimdi burda her şeyden önce bir kabulleniş var. Erkeğin kadından üstün yaratıldığını söyleyen ataerkil kültürün teminatı dindar bir teistin söylemleri yada toplumda artık gelenek halini almış erkekçe söylemleri kabul eden bir kadının profili gözümüze çarpıyor.Her ne kadar baba soycu bir dünyada yaşasakta geniş bir zaman diliminde bunların aşılmaya başlandığını görüyorum. Ama şunu ekliyorum: Dünyanın direksiyonunu bir daha asla 'erkeğe' vermeyelim...