14 Kasım 2009 Cumartesi

Sınıflara Göre Siyasi Yelpaze

(resmi büyütmek için üzerine tıklayınız)

Türkiye'de Partiler ve Sınıflar yazısı taban alındığında, partilerin politikaları göz önüne alıntığında böyle bir tablo ortaya çıkıyor. 3 boyutlu çizim için fazla uğraşmadım paintte görselliği pek tatmin etmeyecek bir çizim yaptım ama önemli olan içeriği :)

4 yorum:

Shere Khan dedi ki...

köylü nerde? işçi sınıfına mı dahil? eğer öyleyse, mhp denen taşra chp'sini tutucu burjuva ile küçük burjuva arasında göstermişsiniz ki, "mhp chp'nin köyden gelme yavrusudur"u göremiyoruz.

enternasyonal dedi ki...

Köylü küçük-burjuvazinin içinde. Küçük-burjuvazi genellikle kendi dar çıkarlarını tutucu burjuvazinin siyasi emelleri ile tevhid etmiş. Ama köylü kesimi biraz farklı. Köyden şehire gelenler de farklı. Nedense bu kesim MHP'den çok AKP'yi destekliyor. Ama bunların sağı solu belli olmaz.

vatansız dedi ki...

dtp nerede?

enternasyonal dedi ki...

DTP sınıfsal sorunların oluşturduğu bir parti değil. DTP'nin güncel sorunu kürt sorunu. Bu yüzden herhangi bir sınıfın çıkarını savunmuyor. Çünkü hangi sınıftan olursa olsun kürdün dili yasaklandı, işçi, köylü ya da patron, her kürt baskı altına alındı. Ama uzun vadede bakıldığında DTP'nin sınıf siyaseti, hareketin nihai varacağı nokta açısından SHP'ye yakın olduğu söylenebilir.
DTP'nin hali hazırda en büyük düşmanı olan sınıf ise asker-sivil bürokrasi yani gerici burjuvazidir.