1 Ekim 2010 Cuma

Ümmetçilik genişletilmiş milliyetçiliktir

Bir ermeniye, yunanlıya veya kürde düşman olan milliyetçi türkün bakış açsının aynısı, bir ateiste, budiste veya hristiyana düşman olan ümmetçi müslümanda da var. Dayandığı unsur türklük yerine müslümanlıktır. Bir seçim sonucu, araştırılıp, düşünülüp taşınılma sonucu karar verilmiş bir müslümanlık değil bu. Müslüman bir ülkede, müslüman bir ailede doğmuş, müslüman bir çevrede yetişmiş. Biraz dini eğitim almış olabilir, ama bu dinini kendisinin seçtiğini göstermez. Tartışmaya kapalı olduğundan anlıyoruz bunu. Farklı görüşlere asla hoşgörü göstermez, dininde yanlış bir şeyler arayıp da bulamamış değildir. Eğer dinini kendi seçmiş olsaydı bir ateistle karşılaştığında bir ucubeyle karşılaşmış gibi tepki vermezdi.

Zaten dini pek bilmez yani. Ezberlediği üç beç hikaye, üç beş hurafe... Dindarlığı, cuma namazlarına gitmek, hadi bilemedin günde 5 vakit kılsın; ramazanda oruç tutmak ve en önemlisi kendisini müslüman olarak tanımlamaktan gelen anlayışla çeşitli konularda 'islami tavır' takınmaktan ibarettir. Bu tip, birazcık daha batıda mesela Yunanistan'dan doğmuş olsaydı, süper bir hristiyan olacaktı. Farkında değil. Tıpkı şans eseri Yunanistan'da doğmuş olsaydı süper bir yunan milliyetçisi olacağının farkında olamayan zavallı bir milliyetçi gibi.

5 yorum:

mEta dedi ki...

tamamen katılıyorum eline sağlık

gasilhane dedi ki...

Dinler seçilebiliyor teorik olarak, o yüzden buna da razıyım, yani insanları dinlerine göre ayırmak milliyetçilikten daha mantıklı. Çünkü milliyetini değiştirmek elinde değil, sperm ve yumurtaya ayrışmanı istiyorlar.
Ama ortodoksum diye tedirgin edilsem en azından resmi olarak din değiştirip mutlu mesut yaşarım.

Yahudiler değiştirmeyi başaramamıştı, bu yöntem saçma diyceksin. Ama orda da sanki milliyet-ırk ön planda, adam istediği kadar hristiyan oldum desin, kapkara çöl siyahı tipini değiştiremiyor.

En iyisi insanca yaşamak değil mi diyceksin.
Ama olmuyo işte, türlü türlü sapık var..

enternasyonal dedi ki...

İnsanlar milliyetini de değiştirebilir, amma ve lakin ırkını değiştiremezler. Irk, milliyet ve ümmet birbirinden farklı şeyler olduğu gibi ırkçılık, milliyetçilik ve ümmetçilik de elbette birbirinden farklıdır. Ama bu üç şey birbirine bulaşır. Bir milliyetçi saf milliyetçi değildir, az veya çok ırkçılık da vardır onda. Bir ümmetçi de saf ümmetçi değildir, az veya çok milliyetçiliğe bulaşmıştır.

Ümmetçilikteki dinini yayma fikrinin bir benzeri milliyetini yayma olarak milliyetçilikte de tezahür eder. Asimilasyon, milliyetin yayılmasının bir yoludur. Kürtleri türkleştirme fikri aslında ırkçıktan uzak olmasına karşın yine de ırkçılığa tercih edilebilir değildir.

Evrensel olma iddiasındaki bir dinin milliyetçi olamayacağı gibi ümmetçi de olmaması gerektiğini iddia ediyorum. Hristiyanlığın ve islamın çok ötede beride kalmış bazı yorumlarında bunu görürüz.

Öteki dünyada cenneti sırf kendi dindaşlarına ait gören kafa yapısı, kim bilir bu dünyada neyi kime layık görür. İslamın çok ufak bir kesimi cennete girmenin şartının sadece tanrıya iman ve iyi işler yapmakla mümkün olduğunu söylemesine karşın, büyük çoğunluğu müslüman olunması gerektiğini, müslüman olmayanların sonunun sonsuz cehennem olduğunu söyler.


Halbuki istatistiksel olarak biliyoruz ki, müslüman bir ülkede doğanların %99,99'u müslüman; müslüman olmayan bir ülkede doğanların %99,99'u müslüman değil. Eğer müslüman olmak ve olmamak doğulan ülkeden tamamiyle bağımsız olsaydı istatistikler ülkeden bağımsız olarak aynı müslüman oranını göstermesi gerekirdi.

Ner neyse... Tekrar başa dönersem, milliyetçiler türk olmayanlar hakkında ne düşünüyorsa, sıradan ümmetçiler de müslüman olmayanlar hakkında aynı şeyi düşünüyorlar. Seviye olarak aynı. Yoksa kendi dinindekileri daha çok sever falan onlar kabul. Ama milliyetçilerin sözlerindeki türkü çıkarıp yerine müslüman kelimesinin konulması ümmetçileri daha sempatik yapmıyor bence. Ne mutlu müslümanım diyene sözü ile ne mutlu türküm diyene sözü aynı iğrençlikte iki söz. Evrensel olma iddiasındaki bir din insanları dinine göre ayıramaz. Evrensel olma iddiasındaki bir siyasi görüşün insanları siyasi görüşüne göre ayıramayacağı gibi...

gasilhane dedi ki...

Doğru olsa da (tabii ki milliyet ırk farklı kavramlar) örneğin Fransa da milliyet diyince ırk'ı anlayıp siyahı isterse karakolda öldürüyor. Fransızsa aynı şekilde davranmıyor, adı Fransızca değilse iş vermiyor,
Türk polisi de Kürt göstericiyi isterse dövüyor, isterse faili meçhul yapıyor. Belki adam müslüman ama işte tipe (ırka) bakıyor nedense. Milliyetin ne olduğunu mu bilmiyorum acaba(

Benden mantıklı fikir çıkmaz, şu dindarların ayrımcılığını öpüp başıma koyacak kadar Türk bayraklı profil gördüm(

ülkere boykot başlat dedi ki...

"...Öteki dünyada cenneti sırf kendi dindaşlarına ait gören kafa yapısı, kim bilir bu dünyada neyi kime layık görür..."

düşünülmeye değer bir analiz...

söyledikleriniz pek yabana atılabilir şeyler değil. madem laf açılmış tekrardan zarar gelmez. daha evvel gasilhane ile de aynı şeyi konuşmuştuk.

horus ve set ya da ahuramazda/hürmüz ve ehrimen arasındaki mücadele. kanımca kötülüğün kaynağını dışarıda kurmak "öteki" yi mümkün kılıyor ve "düşman" ın tanımlanması suretiyle ona karşı/anti oluşumuzdan yola çıkarak kurduğumuz tüm kimlikler, milliyetçilik/bizcilik de gördüğümüz yanlışı üretiyor. tüm kadim dinler bir "iblis" öteki/kötü tanımı yapıyor, ideolojiler de...ama bence üzerine beton dökülmeden önce tüm bilinen peygamberler ise bize başka birşey anlatıyor: "öteki" nin ilacını yani iblis'i insan da değil, zihniyette kurmayı. elbette ki defakto durum onu demiyor çünkü peygamberlerini mafya usulü katledip betonaltına gömmeyi seviyor dindarlar, ümmetçiler ya da ümmetsizler...

sizin gördüğünüz yerden tanımınız hiç de yanlış değil, biraz nasyonaı sosyalizmi andırıyor diimi? ama totaliterizle hesaplaş(a)mamış tüm kafalardan başkasının sadır olmasını beklemek, naifliğin biraz ötesine geçmek olur.

geri döndüğünüze sevindim; eşitsizlikleri anlatacak o kadar çok kelime varken ve tüm cümleler neredeyse bunlarla kurulurken, eşitliğe dair cümleler üreten kardeşlerimizi özlüyoruz...