30 Haziran 2013 Pazar

Yabancı dil ve Gramer öğrenmek

Herhangi yabancı dilde öğreniyor isek gramer öğrenmek çok sıkıcı olmaktır. Bu yüzden gramer ile uğraş gerekli olmaktır değil. İlk önce gramerde önem verip olmadan rastgele yazmak ve konuşmak yapın. Gramer bilmeksiz de siz konuştu biliyor. Zaten kendi kendisi anadiliniz de gramerden çok biliyor değildi. Anadiliniz konuşurdu iken gramer düşünmezdi siz. Hatta hiçbir dil konuşan insanlar önem gramer değil.

4 yorum:

gasilhane dedi ki...

Bazı dillerde anlam değişir o kötü işte. Türkçenin gözünü sevmek.

enternasyonal dedi ki...

Ya aslında ironik olarak "gramer de neymiş ya, boşver" görünüşünü eleştirmekti amacım. Olmadı sanırım. Ama türkçe de olsa gramer yoksa dil yoktur. Kendim yazmak yerine türkçe öğrenen yabancıların yazdıklarını koysaydım daha iyi olacakmış demek ki.

Adsız dedi ki...

Anadili Rusça olan ve gramere önem vermeyen bir türkçe öğreneninin bir kaç cümlesi:
***
Evde ben tüm araçları anahtarı, tornavida, balta ve daha fazlası. Onlar miras ve bazı piyasada satın edilecektir. Nadiren kullanılır. Son kez bir tornavida ile pencere sökülmüş.
***
Ben bir muhasebeciyim. Ben ürünlerin teslim ve fiyat kontrol. Tedarikçiler özelliğine göre daha ürünleri daha pahalı taşımak, o zaman onları engellemek ve yerine dokumetov bekleyin. Evet, işimi seviyorum. Ben en fazla iki yıl zarfında muhasebe departmanında çalışmak. Hayır, başlangıçta ben bir çevre mühendisi, bir muhasebeci ama Moskova'da umut verici bir kariyer olarak çalıştı.
***
Ama sorun bu değil aslında. Öğrenme hızı ve kalıcılığı açısından bakmak gerekir olaya.

gasilhane dedi ki...

Seni asla ciddiye almazlık yapmamak:)